Zahlavi stranek.jpg

Skautský kroj

09.gif
SKAUTSKÝ KROJ, je součástí skautského života. Oblékáme jej vždy, když je výprava, táboření a nebo jiná skautská akce. Nošení kroje je vhodné při podnicích, které pořádá skutská družina nebo oddíl. Také když jsme vysláni zastupovat oddíl. Skautský kroj udržujeme čistý, v dobrém stavu, nezmačkaný..Není možné dokazovat svou skautskou příslušnost jen krojem. Nejdůležitější je, aby jsme žili jako skauti i ve svém koždodenním životě. K tomu bude nošení kroje pomáhat. Bude nám připomínat slib a zákon. Když si oblékneme kroj, měli by jsme si uvědomit i důležitost tohoto oblečení. Dokazuje, kam patříme. Připomíná, že jsme členem světovho skautského bratrstva. Skautský kroj je stálá připomínka, že jsme zasvětili svůj život, stejným ušlechtilím cílům, jako ostatní skauti - bratři. Kdykoliv oblékneme kroj musíme důsledně dvojnásobně jednat jako skaut. V očích veřejnosti musíme posilovat svým jednáním a vystupováním důvěru v celé skautské hnutí. Skautský kroj připomíná závazek konat jen dobro. Skautský kroj reprezentuje skautské bratrství, skautské ideály a život v přírodě.
09.gif
Krojjunacky.gif
09.gif
 

KROJ VLČAT
        
ZÁKLADNÍ SOUČASTI KROJE
          
Pokrývka hlavy : Vlčácká čapka anglického typu vpředu s kovovým odznakem vlčat. Případně zelený baret. V létě se doporučuje žlutá čapka se štítkem vpředu s natištěným odznakem vlčat.
Košile : Bavlněná, keprová, světle okrové barvy, propínací od shora dolů s legou podél zapínání a dlouhými rukávy s manžetou na jeden knoflík. Košile má nárameníky. Vpředu dvě našité kapsy obdelníkového tvaru s paspulí 3,5 cm širokou, s rovými klopami na jeden středový knoflík. Klopy i kapsy mají mírně zkosené rohy.
Šátek : Žlutý, trojúhelníkového tvaru. Nosí se nad límcem. Cípy jsou spojeny turbánkem. Jejich konce jsou na šířku dlaně nad přezkou skautského opasku. Pokud vlče splní dané podmínky, může ke svému koženému turbánku nosit tři vlčí tesáky .
Šnůrka k píšťalce : Žlutá. Její oko je přehozeno přes hlavu a pod šátkem na ramena. Šňůrka jednou překřižuje cípy šátku. Zakončení šnůrky s píšťalou je vunuto do levé kapsy.
Kalhoty : Dlouhé nebo krátké. Manšestrové, kombinace tesil - vlna, atd. olivově zelené barvy. Vzadu dvě našité kapsy, vpředu dvě šikmé všité kapsy. Poutka na skautský opasek.
Opasek : Kurtový olivově zelený nebo kožený s bronzovou skautskou přezkou .
Olivově zelené ponožky nebo podkolenky .
Obuv : Hnědé polobotky nebo kotnívé boty.
       
OZNAČENÍ
        
Slibový odznak vlčat se nosí ve středu nad levou kapsou.
Identifikace : Je umístěna na nadloktí levého rukávu. Domovenka červeně lemovaná s červeně vyšitým místem působnosti oddílu nebo smečky je přišita k ramennímu rukávovému švu. Pod domovenkou je červeně vyšito číslo smečky nebo oddílu. Pod číslem oddílu nebo smečky je soukenná hlava vlčka o délce 3,5 cm v barvě šestky. Pod hlavou vlčka je funkční označení vlčete ve tvaru zalomených žlutých pásků: 3 - Mauglí, 2 - šestník, 1 - zástupce šestníka.
Při mezinárodních akcích je možno nad středem pravé kapy nosit našitou látkovou českou vlaječku o rozměrech 2 x 3 cm.
Služební léta : Nosí se na klopě levé kapsy bez podložení. Jsou ve tvaru kovových lipových lístků. Za každý rok činnosti je jeden bronzový lístek.
Stupně zdatnosti : 1. stupeň - stříbrná vlčí stopa, 2. stupeň - zlatá vlčí stopa. Obojí na hnědém žlutě lemovaném trojúhelníku s hrotem směrujícím dolů. Označení stupňů zdatnosti je našito na středu pravé kapsy. Na středu pravé kapsy se nosí odznak Šedého bratříka a mezi stříbrnou a zlatou stopou se našívá odznak Modrý šíp.
Odbornost : Odznaky vlčáckých odborek trojuhelníkového tvaru jsou našity na nadloktí pravého rukávu.
    
KROJ SKAUTŮ
       
ZÁKLADNÍ SOČÁSTI KROJE
       
Pokrývka hlavy : Skautský klobouk, lodička nebo baret olivově zelené barvy. (Podle rozhodnutí oddílu, co jednotně nosit, případně při jaké příležitosti.)
Košile : Bavlněná, keprová,svetlé okrové barvy, propínací od hora dolů s legou podél zapínání. Má dlouhé rukávy zakončené manžetami na jeden knoflík. Nárameníky 4 cm široké. Vpředu dvě našité kapsy obdelníkového tvaru s paspulí 3,5 cm širokou, s rovnými klopmi se zkosenými rohy.
Šátek : Hnědý, trojuhelníkového tvaru, eventuelně s 1 cm širokým žlutým lemováním. V cípu je možno mít symbol středika v plošném rozměru nepřesahující 4 cm. Nosí se nad límcem. Cípy jsou spojeny turbánkem. Jejich konce jsou na šířku dlaně nad přezkou skautského opasku.
Šňůrka k píšťalce : Zelená. Její oko je přehozeno přes hlavu a pod šátkem na ramena. Cípy šátku jsou šňůrkou jednou překříženy. Zakončení šňůrky s píšťalou je vsunuto do levé kapsy.
Kalhoty : Krátké nebo dlouhé, materiál manšestr nebo kombinace tesil - vlna, atd. olivově zelené barvy. Vzadu dvě našité kapsy, vpředu dvě šikmé všité kapsy.
Opasek : Kurtový olivově zelený nebo kožený s bronzovou skautskou přezkou.
Olivově zelené ponožky nebo podkolenky.
Obuv : Hnědé polobotky nebo kotníkové boty.
       
OZNAČENÍ
    
Slibový odznak skautů se nosí ve středu nad levou kapsou. Odznak mezinárodní organizace skautů se nosí pod švem pravého rukávu.
Identifikace : je umístěna na nadloktí levého rukávu. Domovenka červeně lemovaná s červeně vyšitým místem působnosti oddílu je přišita k ramennímu rukávovému švu. Pod domovenkou je červeně vyšito číslo oddílu. Obojí na podkladě v barvě košile. Pod číslem oddílu je symbol družiny kruhového tvaru o průměru 3,5 cm. Pod znakem družiny je funkční označení skatů: 4 zalomené žluté pásky - oddílový rádce, 3 - zastupce oddílového rádc, 2 -rádce, 1 - zastupce rádce.
Při mezinárodních akcích se nosí nad středem pravé kapsy našitá látková česká vlajka o rozměrech 2x3 cm.
Služební léta : Nosí se na klopě levé kapsy bez podložení. Jsou ve tvaru kovových lipových lístků. Za každý rok činnosti je jeden bronzový lístek. Za každých 5 let jeden stříbrný.
Stupně zdatnosti : Oválného tvaru- nováčkovská zkouška, 1. a 2. stupeň - nosí se na středu pravé kapsy. V případě splnění se nosí jen vyšší stupeň.
Odbornost : Odborky kruhového tvaru se nisí našité na nadloktí pravého rukávu. Nad odborkami je přišit odznak Tří orlích per.
Vyznamenání : Za čin junácký se nosí na středu pravé kapsy. Liliový kříž se nosí na středu pravé kapsy pod označením stupňů zdatnosti.
    
KROJ ROVERŮ
    
Shodný s krojem skautů.
Rozdíly : Šňůrka k píštalce je červená.
Na kloboku, baretu nebo na lodičce nosí roveři kovová písmena RS.
   
KROJ ČINOVNÍKŮ
  
Je v podstatě shodný s krojem skautů.
Rozdíly : Šňůrka k píšťalce je bílá.
Šátek : Hnědý, eventuelně s lemem žluté barvy a symbolem střediska. Vůdcové, kteří jsou absolventy lesních škol, mohou nosit šedý šátek se symbolem LŠ.
Instruktoři lesních škol nosí kovový odznak lesních škol na středu pravé kapsy.
Vyznamenání se nosí nad levou kapsou.
Čekatelský a vůdcovský odznak se nosí na středu levé kapsy. Vedoucí smečky vlčat mají tyto odznaky podloženy žlutou, skautů zelenou a roverů červenou filcovou podložkou.
Funkkční označení nosí činovníci oddílu pod číslem oddílu.Činovníci střediska pod domovenkou.
Při slavnostních příležitostech mohou činovníci nosit tmavomodré jednořadové sako a šedé kalhoty. Na levé horní kapse je odznak mezinárodního skautingu, nad kapsou slibový odznak.
           
KROJ OLDSKAUTŮ
        
Je shodný s krojem činovníků.
Rozdíly : Šňůrka k píšťace je modrá.
Na nadloktí pravého rukávu - pod domovenkou mohou nosit čenové klubů OS symbol svého klubu.
09.gif
Foglar.JPG
 
09.gif
NÁVŠTĚVNÍ KNIHA
        *** VSTUPTE ***
mapa_skautský-kroj.jpg
skaut_to_se_mi_libi.png
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one